Esmapilgul tundub kodu kujundamine lihtne – kogud mõtteid sirvides sisustusajakirju ja surfates internetis. Üha enam populaarsust kogunud Pinterest on täis suursuguseid ideid. See, kuidas neid sobitada just vastavalt Sinu ruumi ja teiste sisustuselementidega, on aga tegelikult juba keerulisem väljakutse. Kaasates  sisekujundaja, säästad kokkuvõttes nii aega kui raha ning saavutad suurema tõenäosusega ka soovitud lõpptulemuse.

 

DSC_52591.jpg

 

Üldlevinud arvamuse kohaselt ei ole sisekujundaja töö üksnes värvi, tapeedi ja mööbli valimine, vaid valdkond on suhteliselt tehniline. Näiteks peab arvestama mööbli mõõtudega, et see sobiks ruumi nii, et ka asjad ära mahuks ning jääks ka piisavalt avar lõppmulje. Sisekujundaja määrab ka valgustite ja pistikute asukohad, et ruum saaks piisavalt valgustatud ega peaks kasutama pikendusjuhtmeid. Professionaal oskab asju näha mitu sammu ettepoole. Ka põrandakatted, sealhulgas keraamiliste plaatide joonised on sisekujundaja rida, kui tellida täislahendus.

 

Millal oleks õige aeg kaasata sisekujundaja?

Pole oluline kui suur on Su uus kodu või kas see asub uues või hoopiski vanas majas, võib sisekujundaja abi vaja minna ikka.

Oma maja ehitades võiks sisekujundaja kaasata varakult, seda juba projekteerimisfaasis, et ruumiplaneeringut vajadusel muuta. Sageli jääb just 10cm puudu, et tagada funktsionaalne lahendus. Seega on väga oluline arhitekti ja sisekujundaja koostöö juba maja projekteerimisel.

Hiljem sisekujundajat kaasates tuleb arvestada sellega, et muudatusi tuleb hakata tegema ka hoone tehnosüsteemides, mis toob paratamatult kaasa täiendava aja- ning rahakulu. Halvemal juhul võib selguda, et muudatuste tegemiseks on lootusetult hilja ning hea ja praktiline idee jääbki teostamata. 

Tänapäeval on enamike uusarenduste korterite elanikel võimalik ehituse osas kaasa rääkida. Võimalikud on mõningased seinade nihutamised ning muudatused elektri- ja veesüsteemide paiknemises. Siinkohal oleks juba varakult mõistlik disainerilt nõu küsida.

 

Sisekujunduspaketid

Sisekujundaja teenused jagunevad kolmeks:  täismahus sisekujunduse projekt, ideelahendus ja konsultatsioon.

Kõige lihtsam on alustada konsultatsioonist. Selle käigus saab abi küsida näiteks värvitoonide osas, mis on ju üks põhilisemaid küsimusi? Klient võib ju teada, millist värvilahendust ta soovib, kuid igal toonil on mitu varjundit - näiteks halli puhul sinakas-, rohekas- või beežikas hall jne.

Samuti tekitab klientides segadust lai materjalide ja mustrite valik nii põranda, seinte, kui mööbli ja tekstiilide puhul.

pilt 2.jpg
Foto: cementtileshop.com

 

Ka mööblipaigutuse osas võid julgesti pöörduda sisekujundaja poole. Oskan anda nõu, kuidas ära mahutada töölaud elutuppa või kuhu tekitada panipaiku. Viimastest on alati puudus.

Sageli pöördutakse disaineri poole ka eluruumidele sobiliku stiili leidmiseks. Kas eelistada modernset või klassikalist?  Midagi vahepealset? Kodu kujundamisel ei pea kasutama vaid ühte stiili, kuid on siiski mõned tõekspidamised, millega võiks arvestada.

Kui soovid lisaks värve ja tekstiile puudutavatele nõuannetele saada mõningaid jooniseid või stiilinäiteid, võiksid valida ideelahenduse. See sobib hästi ka neile, kes soovivad ise kodu kujundada, kuid vajaksid natuke juhendamist.

Täisprojekti valides võid rahul olla - kogu maja või korter saab olema tervik. Disainer kuulab ära sinu soovid ning koostab selle põhjal visooni, milline võiks Sinu kodu olla. Esmalt vaadatakse üle ruumiplaneering ning vajadusel tehakse muudatusi, pannakse paika mööbli asukoht, valitakse materjalid ning siseviimistlus. Samuti määrab disainer sisearhitektuurse projektiga sanitaartehnika ja teeb detailised eritellimusmööbli joonised. Täislahenduse lahutamatu osa on valgustus ning seinapistikute ja lülitite paiknemise joonised. Ehk kogu pakett ideest teostuseni.

 

Sisekujundaja kaasamine muudab Su kodu hubaseks ja praktiliseks sõltumata, millise paketi valid.

 

DSC_525913.jpg

 

Kui palju maksab sisekujundaja töö?

Arusaam, et sisekujundaja teenus on vaid rikastele, ei pea kindlasti paika.
Tegelikult hoopis säästab sisekujundaja kaasamine aega ja raha. Poest poodi jooksmine on tülikas ja võtab palju aega. Sisekujundaja on kursis, kust saab sobivaid tooteid mõistliku hinnaga. Disainer lähtub kliendiga kokkulepitud eelarvest. Professionaal oskab anda nõu, millesse tasub investeerida ja mille arvelt mõistlikult kokku hoida.

Sisekujundajad töötavad üldjuhul ruutmeetri, projektihinna või tunnihinna alusel.

Võid julgelt pöörduda sisekujundaja poole ka väiksemate sisustusküsimustega ning olen kindel, et üllatud hiljem isegi kui ilus ja funktsionaalne Su kodu sai.